Mul on elus ikka hirmsat moodi vedanud, et ma pole pidanud küljendama. No tegelikult olen küljendanud küll, aga sellest on ikka hulk aastaid möödas. Programmiks siis oli Pagemaker. Vaatasin just Wikipediast järgi ja selgus,
et tegu on Adobe programmiga. Muideks samal ajal oli kasutusel ka Freehand nimeline kujundusprogramm, mida sai vabalt näiteks floppy kettale salvestada. Programm mahtus siis 1,4 Mb suuruse ketta peale. Lahe! Ja kõik töötas.
Selline nägi välja Pagemaker aastal 2004.
Võtab kõhedaks, onju?
Küljendamiseks on vaja oskuseid ja hoiakuid. Igal inimesel on sättumus, mis juhib tema töövõtteid ja mõtlemisviisi. Küljenduseks on vajalik süsteemsus, kannatlikkus, siis veel kannatlikkus ja lõpuks läheb vaja ka veel natuke süsteemsust ja kannatlikkust. Minul neid omadusi pole antud ja seeõttu ma vaatan imetlusega inimeste poole, kes suudavad sadade lehekülgede kaupa tekste ja pilte kujundada nii, et kõik oleks süsteemne. Lisaks isikuomadustele, tuleb tunda ka kirjatüüpe, stiile, stilistikaid ja disaini põhitõdesid. Raamatuid, ajakirju ja igasuguseid trükiseid tuleb armastada. Ma tean inimesi, kes uurivad huviga trükiste kirjatüüpe ja stiile, katsuvad paberi faktuuri ja silmitsevad pildimaterjali. Nad ei pruugigi olla ei küljendajad ega kujundajad, nad lihtsalt on sellised.
Nüüd sa loed seda juttu ja mõtled, et millal siis iva tuleb? Ma ei oska InDesigni kohta midagi rääkida. Maris Lindoja õnneks oskab ja tal on ka mitu e-kursust justnimelt Adobe InDesign programmi kohta. Mul on olnud võimalus neid põgusalt silmata ja seal selgitatakse asjad üsna rahulikult ja põhjalikult lahti. https://koolitus.lindojadisain.ee on aadress ja selline näeb välja Adobe InDesign põhikursuse tunnuspilt:
Jube stiilne!
Kuna ma olen e-kursuste tegemisega omajagu ametis olnud, siis sealsetele kursusele otsa vaadates on näha selget süsteemsust ja järjekindlat ronimist kõikide InDesigni keeruliste setingute vahel. E-kursuse puhul on üheks ütlemata oluliseks osaks meetod ja järjekord, kuidas infot edasi anda. Samuti mängib olulist rolli ka iga tunni maht. Kui liiga palju räägid, siis ei jää meelde ja kui kaldud lühidate infoampsude poole, siis meenutad e-õppe kiirtoitu.
ma aitasin Maris Lindojal selle kodulehe valmis teha. Protsess oli küll raske aga minu jaoks osutus üllatuseks Marise võime kujundada koolitus.lindojadisain.ee veebileht täiesti oma tunde järgi. Kohati tegi Maris minule kavandid ette ja mina püüdsin seda kõike veebilehte sisse kirjutada. Paljudel kordadel ei olnud võimalik kõike realiseerida ja Maris kujundas kodulehe kavandid ümber. Nii käisime läbi kõik detailid, kuni lõpuks jõudsime enam-vähem rahuldava tulemuseni. Kujundajana on Maris väga pedantne ja minu hooletused said kõik üles märgitud ja korrapärasusteks lihvitud.
Ma tean, ma oskan ennast kiita küll. Aga kui sina juhtud olema InDesigni huviline, siis telli https://koolitus.lindojadisain.ee lehelt omale koolitus ja tee läbi. Väga huvitav oleks saada tagasisidet kodulehe enda kohta. Kas kõik töötas, nägi kena välja ja tundus loogiline? Tee läbi ja kirjuta mulle, mis tunde jättis. E-kursuste tagasiside jäta kindlasti Maris Lindojale ja seal peaks tema kontaktid kusagil olemas olema.
Kui sina oled see inimene keda huvitab küljendamine Adobe Indesign programmiga, siis klikka ennast https://koolitus.lindojadisain.ee lehele ja võta InDesign põhialuste kursus.