Kuu aega tasuta - miks see ei tööta?

16. okt. 2023

Tundub ju hea mõte, lisada kõik tasuta kursused ühe liikmelisuse ehk membershipi alla. Ligipääs 1 kuu ja läks. Minu mõtetes on selline lahendus heaks võimaluseks nendele, kes soovivad lihtsalt e-kursustega tutvuda ja sirvida kursuseid ilma eraldi registreerumiseta. Usun, et paljudel juhtudel see ka nii oli.

Miks ma lõpetasin selle võimaluse?

Lihtsalt öeldes -  ei tööta. Sirvisin läbi kõiki, kes registreerusid "Kuu aega tasuta" perioodile ja enamik neist polnud läbinud ühtegi kursust. Hea küll - võib olla nad lihtsalt ei klikanud iga loengu all olevat nuppu: "Loeng läbitud". Sellele nupule klikkamine jätab siinsesse süsteemi jälje ja nii saan aru, milline e-kursus on kasulikum ja milline ei huvita üldse.

Teine osa liitunid oli valinud ühe kursuse ja läbinud loengud peaaegu lõpuni. Nende hulgas olid enamik valinud just ühe kursuse. Ainult paar inimest olid õppinud kahel kursusel.

Ahhaa - elamus.

Minu jaoks küll. Online kursuste keskkond vajab kõvasti turundust ja ma olen siin äärmisel laisk olnud. Siiski ainult turundusest ei piisa, kuna peale külastaja jõudmist saidile, tuleb talle ka midagi pakkuda. Mida talle pakkuda? Ühte või teist kursust? Võib olla isegi kolmandat? online.opime.ee e-õppe keskkonna probleem ongi minu paljudes erinevates võimalustes. Tahaks ju rääkida kõigest, mida ma tean. Kasvõi natukene. Seetõttu tundus "Kuu aega tasuta" just see lahendus, mis näitab mulle õige suuna kätte. Arvasin, et sedasi leian kursused, mida paljud tahavad läbida ja ka need, mis huvi ei paku. Ahha elamus on ilmselge - paku välja konkreetne teema ja loo soovijatele arusaadav tee selleni.

Ebakindluse libedad teed

Kohati mõtlen, et minu e-kursused on liiga madala tasemega ning soovijad ei leia sealt midagi kasulikku. Võib olla peaks looma pikemad kursused, mis on põhjalikud ning sisaldavad rohkem lisamaterjali? Hetketi olen ka arvamusel, et peaksin olema rohkem nagu Youtube staar, kes jagab tonnide viisi oma valdkonna teadmisi viimistletud ning apetiitse välimusega videoklippides.

Kuna visuaalsus on mulle oluline, siis tean ka peavoolu suundade petlikku iseloomu. Ma ei ole peavoolu inimene ja ei väljenda ennast nii, nagu "youtubes peab esinema." Kuigi tahaks 🙂 Minu suund on asjalikud nõuanded ja selgitused. Usun, et seal pole väga vaja end ilusaks teha.

Pikemate e-kursuste loomisega olen küll nõus, aga kogemus näitab, et parem on teha lühemaid kursuseid, kuna suuremate infomahtudega võib õppija üle koormata. Tänases meediamaailmas on fookus väga oluline. Minu ebakindluse üks haru on liigne juurderääkimine. See näeb välja umbes nii, et hakkan ühte teemat selgitama ja jõuan otsapidi neljanda teemani välja. Selle kalduvusega maadlen kogu aeg, et saaks asjalikumad kursused. Liigne asjalikkus ajab aga teema liiga tõsiseks ja kohati igavaks. Tead ju isegi, et üks osa oskustest on suhtumine. E-kursuste loomise peenikene oskus on tasakaal ratsionaalse info ja edastatava suhtumise vahel.

Huvitav koht

Nii põnev oleks teada saada, et kui keegi registreeris end "Kuu aega tasuta" membershipi liikmeks, aga ei läbinud ühtegi kursust, siis mis oli põhjuseks. Tean, et interneti ringkondades kurdetakse sageli e-õppe puuduste üle.
Need on:

  • kellegiga pole arutada
  • algne õhin vaibub
  • puudub kohustus kindlal ajal tunde läbida
  • "vaatan seda asja hiljem" hoiak

Ometigi käib e-kursuste läbimine kõikidest asjaoludest sõltumata ja ka siinses keskkonnas on neid, kes tulevad ja läbivad ühe kursuse algusest kuni lõpuni. Seega oletan, et midagi pidi olema, mis pani registreerujad asja sinnapaika jätma. Olen tänulik igasuguse tagasiside üle - ka negatiivne tagasiside on oodatud.

Tänusõnad ja vabandused

Rääkides tagasisidest, siis nii tore on saada positiivset sõnumit kelleltki, kes läbis kursuse ja on rahul. Suured tänud kõikidele, kes mulle tagasisidet andsid. Mina jätkan  kursuste tegemist ja ideaalse kursuse leidmist. Vabandan nende ees, kellele andsin liiga karmi tagasisidet Reklaamtekstide kirjutamise põhialuste kursuse iseseisvatele töödele. Mõistan täiesti, et selliseid tekste on raske kirjutada ja hindan igat alget. Ometigi ei saa ma kõigile ainult pai teha, kuna siis kaob tagasiside andmise mõte ära.

Jätan siia alla ka tagasiside vormi, mida võib anonüümselt täita. Kui selle kaudu hakkab liigset spämmi tulema, eks siis keeran kinni.

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram